Close
Mosevej 11b, 8450 Hammel, Danmark
+45 8696 1819, info@hammelgolfklub.dk

Velkommen

Hammel Golf Klub er beliggende i den lille oase mellem Hammel By og Frijsenborg Gods med dets tilknyttede store skovområder. Banen byder medlemmer og gæster på alle golfens mangfoldige glæder – og små sorger. Anlagt i 1992/99 fremstår Hammel Golf Klubs bane som gennemtænkt, varieret og velplejet – og med længder fra 95 til 520 meter er der udfordringer for alle. Med brede fairways og bidende semirough snor banen sig mellem åbne vidder, kuperet terræn, og idylliske sø områder. På det store baneareal ses størrre og mindre træer i smuk forening med flot anlagt buskads. Undervejs opleves velvalgt beplantning, flot trimmede greens samt et antal fairwaybunkers og naturligvis den til tider allestedsnærværende rough, der kræver opmærksomhed og overvejelser.

Efter din veloverståede runde står personalet i Café 19 klar med et velfortjent måltid og drikke ved bordene inden/udenfor, hvor du i en afslappende atmosfære kan “kommentere” runden og hygge dig med dine medspillere – og samtidig have muligheden for at nyde de flotte udslag på hul 1 og det fine indspil mod 18. green blot få meter fra jer.

Velkommen til Hammel Golf Klub.

Klubhus og faciliteter

Hammel Golf Klub er etableret af en række initiativrige personer tilbage i 1992, hvor de første 9 huller blev anlagt på den vestlige side af Mosevej, der senere blev omdannet til villakvarter. De første 9 huller, på det eksisterende anlæg, blev taget i brug i 1999 da kommunen havde godkendt en ny lokalplan med etablereing af byggegrunde vest for Mosevej, og klubben måtte dermed finde nye arealer – øst for Mosevej.

Anlægsarbejdet med udvidelse fra 9 til 18 huller startede i september måned 2002, og 18-huls banen var klar til sæson start 2004. I forbindelse med baneudvidelsen, blev der anlagt træningsområde, med bunkers og indspilsgreen tæt på klubhuset, ligesom parkeringsområdet blev udvidet til det dobbelte.

TESTIMONIALS

Hvad andre siger om os

"Fantastisk god bane, og service fra vi teede ud til vi kom ind, det kunne andre bane lære ..."

Fantastisk god bane, og service fra vi teede ud til vi kom ind, det kunne andre baner lære meget af.

Betjening i restaurant var super hele vejen, vi var 53 veteraner, og ikke een gik sulten hjem.

Tak tak, kommer gerne igen.

Tak for en fin træningsdag i sidste uge i forbindelse med mit ophold på Nørgaards Højskole. Og efterfølgende runde på jeres smukke baner.

Jeg har kun spillet golf i ti måneder og er ikke nogen vårhare, så niveauet er ikke så højt. Men jeg blev meget begejstret for Ian’s træning og de teorier, som ligger bag og tror at de vil kunne gøre, at jeg kan nå at blive en tilfreds og glad golfspiller inden timeglasset løber ud.

Hedda SandemoseMedlem Smørrum Golf Club

Jeg er 54 år, har hcp. 15, har spillet golf i mange år, har læst mange bøger om golfsvinget og har haft et utal af instruktionstimer med diverse proer gennem årene. Men de senere år har jeg haft svært ved at spille op til mit handicap, jeg har ramt bolden dårligt og ustabilt, og det har ikke været helt så sjovt at spille golf som tidligere.

Dette kursus er simpelthen den bedste golfinstruktion, jeg nogensinde har fået - uden sammenligning!

Indrømmet - jeg var skeptisk. Ikke noget med “snotten i måtten”, “stramme fjederen op”, “ikke svaje”, “strakt venstre arm”, “ikke kigge op”.

Alt det kan man godt aflære - og det virker!

I stedet fokuseres på at slappe af og nyde det - at få rytme ind i golfsvinget, og nu kan jeg pludselig ramme bolden godt igen, og slå længere. Ikke hver gang, men svinget er i tydelig bedring, og der er meget færre ting at stå med i hovedet!

Jeg kan kun anbefale “Positive Impact Golf” hos Ian.

Prøv det, hvis du også synes, at det hele er blevet noget forkrampet, stift og knap så sjovt.

Niels Jørgen StrømMedlem Hammel Golf Klub

Som borgmester i 1992 var jeg naturligvis optaget af at skabe en positiv udvikling i byen og medvirke til, at vi i kommunen havde de rette varer på hylderne, som kunne tiltrække og fastholde borgere. Her så jeg en golfklub som et stort aktiv. Derfor føler jeg mig privilegeret over at have været med til at fostre ideen og tage initiativ til HGK. Det var utroligt spændende at få lov at være med på den første del af rejsen.

Niels Erik NielsenTidl. Borgmester, Favrskov Kommune

Til dags dato nævnes Hammel Golfklub ofte, når erfaringer og oplevelser diskuteres både blandt de ansatte hos ECCO Tour, men også blandt de spillere, som i flertal stadig omtaler Hammel Golfklubs greens, som ”de bedste nogensinde”. Ganske imponerende for en klub, som kun de færreste i vores netværk kendte til inden den hyggelige juni-turnering i 2012.

 

Flemming AstrupDirektør ECCO Tour

Ecco Tour 2012 på Hammel Golf Klubs anlæg er [...] i den grad med til at sætte Favrskov Kommune på landkortet på en positiv og særlig måde. Vi vil gerne vise omverdenen. at Favrskov Kommune også har noget at byde på, når det gælder eliteidræt.

Nils BorringBorgmester, Favrskov Kommune

Hammel Golf Klub er en dejlig klub, med de rigtige værdier

Jeg syntes Hammel Golf Klub er et fantastisk sted af være. Man føler sig velkommen altid.

En rigtig dejlig bane og flot stand. Meget positiv oplevelse

I har en superbane. Super klub – glade medlemmer

Hvorfor vælge HGK

Klubhuset blev officielt taget i brug den 7. april 2001. Mange timer blev brugt med planlægning og hårdt arbejde til færdiggørelsen af projektet, som da også endte med at blive en meget smuk ramme omkring klubbens aktiviteter. Efter en større ombygning i vinteren 2006/07 blev klubhuset udvidet med 119 kvm. bla. med nyt køkken til Café 19, og samtidig blev der indrettet et stort og lyst klublokale, som er blevet midtpunktet ved div. arrangementer i klubben. Langt størstedelen af det omfattende arbejde, med etableringen af det nye klubhus, blev udført af klubbens medlemmer.

Klubhuset kan byde på faciliteter såsom omklædningsrum, bad, møderum, Pro Shop samt Café 19.

 

Hammel Golf Klub har ca. 1000 medlemmer, jævnt fordelt på alder og køn og med mange aktiviteter det meste af året, skaber klubben rammerne til et hyggeligt miljø for medlemmer og gæster.

Gem